5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas urządzania biura

meblowanie biura

Przestrzeń biurowa to miejsce, w którym spędzasz sporą część swojego życia. Chcesz czuć się w niej dobrze. Pragniesz przecież wygody w miejscu pracy. Tworząc taką przestrzeń z reguły wzorujesz się na biurach, które już widziałeś. Wprowadzasz najciekawsze dla Ciebie pomysły i kolorystykę.
Zastanawiałeś się kiedyś, co by było, gdybyś przeszedł przez taki proces świadomie? Jakie wnętrze mogłoby z tego powstać? Może Twoje biuro stałoby się wzorem dla innych? Tylko na co zwrócić uwagę? Sprawdź nasze wskazówki i zmień wystrój swojego wnętrza.

Tożsamość marki​

Tożsamość Twojej marki odgrywa ważną rolę w projektowaniu przestrzeni fizycznej. Zrozumienie jak Twoja organizacja chce być postrzegana wewnętrznie i na rynku jest częścią tego procesu. Elementy Twojej marki mogą kształtować koncepcję. Nasze podejście do planowania przestrzeni, komunikacji, doboru kolorów i materiałów wynika z wrażenia, jakie chce prezentować Twoja marka. Czerpiąc z tożsamości, wprowadzamy intencjonalność do powodowania określonych emocji. Dopasowujemy estetykę do kultury Twojej organizacji.

Zobacz również nasz wpis, w którym pokazujemy Ci korzyści powiązania marki z wnętrzem Twojego biura.

Indywidualne potrzeby przedsiębiorstwa i analiza miejsca pracy​

Tego typu analiza dostarcza know-how, aby urzeczywistnić Twoją wizję. Dopasować ją do potrzeb firmy i jej pracowników. Każdy projekt, każda sytuacja, każda społeczność jest wyjątkowa sama w sobie.  Podejście skoncentrowane na ludziach to najlepsze rozwiązania dla Twoich potrzeb. Stosujemy ustrukturyzowany i oparty na współpracy proces. Zwracamy uwagę na Twoje priorytety. Staramy się zrozumieć codzienne operacje w Twojej firmie. Przekazujemy nasze spostrzeżenia i ich związek ze środowiskiem pracy. Doprecyzuje to wizję Twojej przestrzeni. Pomyśl, co sprawi, że przestrzeń stanie się wygodna? Spójrz przez pryzmat branży i tego, co robisz codziennie. Zapytaj pracowników z czym mają problemy i co ułatwiłoby im pracę.

Komunikacja​

Dobra i sprawna komunikacja pomaga szybciej ukończyć powierzane zadania. Sprawia, że wykonujesz pracę znacznie szybciej. Szukanie informacji jest znacznie łatwiejsze. Projekt Twojego biura powinien uwzględniać to zagadnienie. Warto zastanowić się gdzie spotykają się poszczególne osoby i wspierać te spotkania. Pomóc może odpowiednie ułożenie mebli i rozmieszczenie stref. Zwróć też uwagę na specyfikę pracy poszczególnych osób. Komu może być potrzebny gabinet, a komu nie.

Strefowość biura​

Możemy spotkać się z kilkoma różnymi podziałami stref w biurze. Warto dokonać go na podstawie indywidualnego charakteru powierzchni. Niektóre strefy, zwłaszcza w mniejszych biurach będą się uzupełniały i spełniały różne funkcje. Zastanów się jak w swoją przestrzeń wpasować strefy:

  • współpracy (do pracy w grupie np. sala konferencyjna)
  • prywatną (wspierającą pracę indywidualną np. gabinety)
  • operacyjną (mała liczba interakcji i jednocześnie mała autonomia np. open space) 
  • socjalną (miejsce niezobowiązujących spotkań np. stołówka)
  • relaksu (wspierająca odpoczynek np. sala gier, kanapy) 
Bardziej szczegółowo o strefach opowiemy przy okazji następnych wpisów. Rozważ ten podział pod kątem wygody jaki może dana strefa zapewnić pracownikom. Nawet jeśli masz małe biuro.

BHP i przepisy​

Normy prawne dotyczące przestrzeni biurowej określane są głównie zgodnie z rozporządzeniami:

  • Rozporządzenie Ministra Pracy I Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z dn. 28 sierpnia 2003 r. nr 169 poz. 1650)
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (tj. Dz. U. z dnia 18 września 2015 r. poz. 1422)
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973)
    I tu się zatrzymajmy 🙂 Będziemy szerzej poruszać ten temat w następnych wpisach.

Wszystkie te elementy nie tylko wspierają efektywną i bezpieczną pracę, ale i zwiększają zadowolenie pracowników. Szczęśliwy pracownik rzadziej korzysta ze zwolnień i mniej chętnie zmienia pracę. Zacznij zmieniać swoją przestrzeń w pracy. Poczuj się w niej lepiej i wyprzedź konkurencję. Napisz nam koniecznie, które elementy uwzględniane są w Twojej firmie i dlaczego 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top